Haberler

Seben Elması Treni Yakalayacak

Bolu Bağışçılar Vakfı tarafından Seben'de elma üretiminin bir marka haline gelmesini sağlayacak olan Seben İlçesi Elma Üretimi Yenileme Projesi Protokolü imzalandı. Proje kapsamında Seben ilçesinin ekolojik koşullarında 10 bin metrekare alan içerisinde pazar değeri yüksek 11 adet farklı elma çeşitlerinden toplam olarak 1400 adet bodur ve yarı bodur anaçları üzerine aşılı fidanlar kullanılarak en uygun anaç ve en uygun çeşit araştırması yapılacak.

olu Bağışçılar Vakfı Koordinatörlüğü'nde başlatılan Bolu İli Seben İlçesi Elma Üretimi Yenileme Projesi Protokolü imzalandı. Projeye bağlı olarak Seben'de ekonomik getirisi yüksek bir meyvecilik politikası izlenecek. Bolu Bağışçılar Vakfı Koordinatörlüğü'nde yapılan projeye Bolu Valiliği, Bolu Gıda Tarım ve Hayvancılık

Müdürlüğü, Bolu Belediye Başkanlığı, Seben Belediye Başkanlığı, AİBÜ Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Isparta Eğirdir Meyvecilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü de katılımcı olarak yer aldı.

50 yılı aşkın bir süredir elma yetiştiriciliği alanında bir şöhrete sahip olan Seben'de, örnek bahçeler kuruldu.

Proje kapsamında ilk yapılan açıklamada "Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de son 10 yılda büyük yatırımların yapıldığı elma yetiştiriciliğinde en erken ve kaliteli ürün bodur elmacılık ile sağlandığı için tercih edilmektedir. Oysa Seben üreticileri, bu gelişmeleri takip etmekte geç kalmışlar ve bu çeşitlere geçememişlerdir. Yaşlı ağaçlarla baş başa kalmışlar ve bu ağaçların bakımı zor olduğu için de gün be gün elma üretimi kalitesini kaybetmiştir. Bu geç kalınmışlığı gidermek için oluşturulan bu proje ile Seben ilçesinin ekolojik koşullarında 10 bin metrekare alan içerisinde Pazar değeri yüksek 11 adet farklı elma çeşitlerinden toplam olarak 1400 adet bodur ve yarı bodur anaçları üzerine aşılı fidanlar kullanılarak en uygun anaç ve en uygun çeşit araştırması yapılacaktır" denildi.

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları ilçelerde göçü durdurmak adına tarım ve hayvancılıpğa önem verdiklerini söyleyerek, "Bolu'nun ekonomik ve sosyal kalkınması için gayret gösteriyoruz. Bu kalkınma şüphesiz tek başına olmuyor. Mutlaka ortaya bir takım projeler, gayretler koymak lazım. Bu gayretler bazen sadece kamunun imkanlarını kullanarak yada ekonomik imkanları olsa dahi yerel aktörlerin şehirde bu konularda öncü olmuş kişilerin desteği anlamlı hale getiriyor. İlçelerin her biriyle ilgilide araştırmalar yapıyoruz. Hangi sektörlere el atarsak göçü durdurabiliriz, ekonomik canlılık sağlayabiliriz diye araştırıyoruz. Sıkıntılı ilçelerimiz, çok göç veren ilçelerimiz ise Kıbrısçık ve Seben. Oralardaki ekonomik hayatı canlandırmak diğer yörelere göre elzem ve öncelikli hale geliyor. Oralarda turizm ve sanayi adına merkeze uzaklık nedeniyle daha zor. Ama bizim ilimizde tarım ve hayvancılığa diğer bölgelerden de daha müsait yer. Geleneksel tarım kültürü de var. O zaman tarımı canlandırıp katma değeri yükseltip emeğin daha çok değer ettiği alanlara, ürünlere yönlendirmek lazım. Bu anlamda biri cevizcilik projesidir. Bu anlamda 50 bin ceviz fidanı dikmiş olacağız ve Bolunun dağını taşını ceviz yapacağız" dedi.

SEBEN ELMASI MARKAYA DÖNÜŞTÜRECEK PROJE

Bolu Bağışçılar Vakfı'nın da tarım sektörüne ilişkin ciddi katkılar sağladığını söylerine ekleyen Bolu Valisi Zahteroğulları, "Şerafettin Erbayram'ın ilimizde birçok alanda gayretleri var. Benden önce başladıkları bir gayreti görünce mutlu oldum. Seben elması diye bildiğimiz bir meyvecilik var ama verimi daha yüksek ürünlerle değiştirmek gerekiyor. Örnek bahçe oluşturmuşlar. Bu bahçenin sahipliğini özel idare ve vilayet olarak destekleyeceğiz. Üniversitemiz araştırmalarını yapacak, bilimsel çalışmalarını takip edecek. Bu faaliyetlerin sonunda Seben ilçemizde adı olup, çok fazla ekonomik değer yaratmayan Seben elmasını ülkede aranan ve ilçeyi kalkındıran bir hale dönüştürmek. Bir ürün bir ilçeyi değiştirebilir" diye konuştu.

"SEBEN'E UYMAYAN VARSA DİSKALİFİYE EDECEĞİZ"

Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram Seben'de yapılan çalışmaları anlatarak, "Seben hepimiz için şirin bir ilçe; fakat kalkınması için yeniden bir yapılanmaya girmesi gerekiyor. Biz Bağışçılar Vakfı olarak kırsal kesimin kalkınmasıyla ilgili projeler de üretiyoruz. Bunlardan bir tanesi Bolu-Seben-Kıbrıscık toprak tahlil analizleri ve haritası çıkartma projemizi bitirdik. Gerede Dörtdivan'a geçmek üzereyiz. Seben'de ağabeylerimiz Seben elması üretmeye başladılar. Türkiye'de çok ciddi çıkış yaptı. Fakat gün geldi dünyada bodur ağaçlar ortaya çıkınca Seben bu treni kaçırdı. Bazı imkansızlıklar nedeniyle de yapılamadı. 2 yıl önce İl Müdürümüz Seben Belediye Başkanımız kaymakamımız ile Isparta Eğirdir Meyvecilik Enstitüsü'nü ziyarete gittik. Orada bize 'Bugüne kadar gelenler ufak tefek sualler sorarlardı, siz bir proje istiyorsunuz' dediler ve bizi teknik yönden bilgilendirmeyi taahhüt ettiler. Enstitü bize 11 çeşit yeni elma katalogu verdi. Bu katalog üzerine Seben'de yeni yapılan İzzet Baysal Meslek Yüksekokulu binasını bitişiğinde 10 bin metrekare alanda her çeşitten 150'şer tane olmak üzere fidanları geçen yıl Aralık ayında diktik. Bunun bin küsur adedini Enstitü ücretsiz verdi. Diğer kısmını biz finanse ettik. 1400 adet fidanı diktik. Fidan dikmek kadar toprağın hazırlanması da gerekir. En önemlisi can suyu vermek. İtfaiye çağırarak yaptık. Yüzde 1 dahi olmayan bir zayiatla bugüne geldik. Biz buraya gelirken dahi bize işaret olarak 'ben hazırım meyve vermek üzereyim' dedi şu anda bile geçen sene diktiğimiz fidanlarda meyveler var. 11 çeşit elmadan Seben'e uymayan varsa biz bunları diskalifiye edeceğiz. Bağışçılar Vakfı ön hazırlıklarla ilgili 20 bin TL civarında bir gider oluşturdu. 5. İlaçlamayı yaptık, 6.ya geçeceğiz" diye konuştu.

"MUDURNU VE KIBRISCIK DA AYAK UYDURABİLİR"

Erbayram sözlerini şöyle sürdürdü: "Özel İdare'den de Seben Kaymakamlığının hesabına 10 bin TL aktarıldı. Bununla damla sulamayı döşedik. Çok iyi fonksiyon verdi. Taşlıyayla Göleti Seben'e herhangi bir şekilde sulama olarak indiğinde 40-50 bin dönüm sulanmaya kavuşuyor. Bu alanlarda organik tarım çok rahat olacaktır. Çiftçimiz de buna müsait. Bu projenin ilimize örnek olmasını bekliyoruz. Burada bir netice aldığımızda Mudurnu buna ayak uydurabilir, Kıbrıscık ayak uydurabilir. Yeter ki verilerimiz uygun olsun. En heyecanlı müjdeyi de Rektörümüz verdi. İzzet Baysal Vakfı bir yüksekokul ve yurt inşa ediyor. Gelecek sene merkezdeki Bahçe bitkileri bölümünü Seben'e taşımayı düşünüyorlar. Biz şuna söz veriyoruz. Seben'deki projenin parasal ya da manevi şekilde asla tıkanıklık yaşamasına müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Protokol törenine katılan Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan da "Şehirlerin kalkınması sadece merkezin kalkınması anlamına gelmiyor. Biz ilçelerimiz için de gerekli desteği her zaman veriyor vermeye de devam edeceğiz. Seben Belediyemiz, Kaymakamlığımız ellerinden gelen katkıyı veriyorlar Alet edevat, sulamayla ilgili diğer makine tesisatlarıyla ilgili yetersiz kalındıklarında da her zaman bir telefon kadar uzağız" diye konuştu.

AİBÜ DE BİLİMSEL DESTEK VERİYOR

Seben'de üniversite bünyesinde yapılanlara dikkat çeken AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, "Üniversite olarak Bolu'nun tarımıyla ilgilenmek durumundayız. Ziraat ve Doğa Bilimleri Doğa Bilimleri Fakültesi hayata geçmiş durumda. Bu fakülte bünyesinde Bolu'nun potansiyelini dikkate alarak Türkiye'de ilk defa kanatlı yetiştiricilik bölümünü hayata geçirdik. Gelecek sene de bu bölüme öğrenci almaya başlayacağız. Tohum bilimi ve teknolojisi bölümü de açmayı düşünüyoruz. Bu da Türkiye'de ilk olacak. Bolu tohumda önemli bir şehir. Önümüzdeki yıl Bolu'nun tarımını tamamen ele alan bir sempozyum düzenleme planımız var. Seben'de mikroklima arz eden bir iklimi var. Meyvecilik alanında atılan bu adımın karşılığını bulacağız inşallah. Üniversite olarak biz de üzerimize düşeni yapacağız. Bu konuyla ilgili bölümü de Seben'e taşımayı istiyoruz. Yaklaşık 11 dönümlük bir araziyi üniversitemize kazandırdık. Bu arazilerde de benzer araştırmalar planlamalarımız devam ediyor. Yakın gelecekte Bolu tarımı kendisini hissettirir bir noktaya gelecekti"