×
"Daha Güzel Bir Bolu İçin"
Seben Elma Üreticilerine Meyvecilik ve Budama Eğitimi Verildi

Seben elma Üreticelir içerik alanı

SEBEN ELMA ÜRETİCİLERİNE MEYVECİLİK VE BUDAMA EĞİTİMİ

Bolu Bağışçılar Vakfı'nın elma üretimin yenilenmesi maksadıyla yaklaşık iki yıl önce başlattığı " Seben Elma Üretimini Yenileme Projesi" seminer ve eğitimlerle devam ediyor.

A.İ.B.Ü Sebe İzzet Baysal Meslek Yüksekokulu konferans salonunda gerçekleşen eğitim; Seben Kaymakamı Osman SAYILIR, Seben Belediye Başkanı Süleyman ÖZBAĞ, Tarım il şube müdürü Veysel EKİNCİ,A.İ.B.Ü bahçe bitkileri öğrencileri ve Seben halkının katılımıyla gerçekleşti.

Isparta Eğirdir Meyvecilik Entitüsü uzmanları tarafından verilen meyvecilik semineri sonrasında Bolu Bağışçılar Vakfı Elma üretimi uygulama bahçesinde budama ve meyvecilik eğitimleri elma üreticilerine uygulamalı olarak gösterildi.

Açılış konuşmasını yapan Bolu Bağışçılar Vakfı Genel Sekreteri Öznur Akkaya Bolu'nun kalkınmasına tarımın ve çiftiçinin gelişimine yönelik, yenilikçi projelerle çalışmalarına devam edeceklerinin altını çizerek " Kalkınmaya yönelik taleplerinizi, projelerinizi sizin de istekleriniz doğrultusunda karşılamaya hazırız.Bu süreç boyunca dönemsel olarak gübreleme,ilaçlama, sulama gibi eğitimler de verilecektir. Proje paydaşlarımız olan Bolu Belediyesi, Seben Belediyesi, Seben Kaymakamlığı,A.İ.B.Ü, Tarım il ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Seben Belediye Başkanı Süleyman ÖZBAĞ " Bu sürecin hikayesi Bağışçılar Vakfı Başkanı sayın Şerafettin ERBAYRAM, ben ve dönemin ilçe kaymakamı Alper BALCI ile birlikte Isparta Eğirdir Meyvecilik Enstitüsünü ve elma bahçelerini ziyaret etmemizle başladı.Bugün de bu noktaya geldi. Seben için böyle önemli bir projeye öncülük eden Sayın Şerafettin ERBAYRAM'a Eğirdir Meyvecilik Enstitüsüne teşekkür ediyorum."dedi.
Soru cevaplarla söyleşi tadında geçen eğitim sonrası bahçede uygulamalı budama çalışmaları yapıldı.