×
"Daha Güzel Bir Bolu İçin"
SEBEN ELMA HASADI İLK DEFA OLGUNLUK TESTİ İLE YAPILMAYA BAŞLADI

Bolu Bağışçılar Vakfı bilindiği gibi Seben elma tarımını üst düzeye getirmek için çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmaların başında her ne kadar yeni elma çeşitleriyle deneme bahçesi kurulması var ise de esas itibari ile zaman zaman eğitim toplantıları düzenlemek ve üreticilerin bilgilendirilmesi programlanmaktadır. Seben’in pazarı olan Çarşamba günü köy muhtarlarının çoğunlukla katıldığı bir seminer yapılmıştır.

Semineri BBV organize ederken esas bilgi aktarımını Bolu İl Tarım Müdürlüğü teknik elemanları yürütmüşlerdir.

Toplantıya üreticilerin yanında Seben Belediye Başkanı Süleyman ÖZBAĞ, Seben ilçe Tarım Müdürlüğü teknik elemanları ile Vakfımız yönetim kurulu Başkanı M.Şerafettin ERBAYRAM ve danışma kurulu üyemiz Şükrü TÜRKER katıldılar.

Olgunluk tayininin aslı elma çeşitlerinden kesitler alınarak %2 lik tentürdiyot eriğine bandırmak suretiyle meyvedeki nişastanın şekere dönüş oranına göre karar verilmektedir. Bu test uygulaması üreticinin ve bilhassa elma deposu sahibi kooperatiflerin çok ilgisini çekmiştir.

Çünkü herhangi bir veri olmadan yapılan hasatta olgunluğu gecikmiş elmaların depolanması iyi netice vermemektedir. O da kaliteli üretime ters düşmektedir. Yaklaşık 3 saat süren semineri katılımcılar ilgiyle takip etti.