×
"Daha Güzel Bir Bolu İçin"
“Hayırseverlik ve İyi İnsan” Konferansı

İzzet Baysal Şükran Günleri Bilim, Sanat, Kültür ve Turizm Festivali etkinlikleri kapsamında Kardelen Sineması ev sahipliğinde, Bolu Bağışçılar Vakfı tarafından düzenlenen Bolu’nun eski valilerinden Gökhan Aydıner’in konuşmacılığında “Hayırseverlik ve İyi İnsan” temalı bir konferans 11 Mayıs 2012 tarihinde düzenlenmiştir.


İzzet Baysal’ın sesinden anılarının anlatıldığı görsel sunumla başlayan program, İzzet Baysal Vakfı’nın dünü, bugünü ve yarını konulu belgeselle devam etti. Bundan yıllar evvel İzzet Baysal ile yapılan bir röportajdan alınan kesitlerin sunulduğu İzzet Baysal ile anılar bölümünde merhum İzzet Baba anlattıklarıyla bir kez daha dinleyicileri kendisine hayran bıraktı. Programda görsel sunumların ardından kürsüye çıkan Bolu eski valilerinden Gökhan Aydıner, Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram’dan konuşma yapmak üzere davet aldığını söyleyerek, Bolu’dan ayrılalı yıllar geçmesine rağmen kendisine sunulan bu davetten dolayı memnuniyet duyduğunu belirtti. Hayırseverlik ve İnsan konulu konferansında hayır işi yapmanın zor bir iş olduğunu belirterek söze başlayan Aydıner, nefsinden arınabilen kişilerin bağış yapabildiğini söyledi. Aydıner, “Şerafettin Erbayram’dan bir davet aldım Hayırseverlik ve İnsan konusunda bir konuşma yapar mısınız diye.

Aradan 25 sene geçmiş çok mutlu oldum bu teklife. Bizim insanımızın gönlünde ve fikrinde hep hayır işi vardır. Onun için de söyleyeceğim çok şey de vardır. Lakin iş yapmaya gelince biraz çatallaşır durum. Kolay değil bağış yapmak. Bağış kelimesi lügatta iki anlama geliyor. Birincisi affetmek. Diğeri ise hibe etmek yani karşılıksız olarak maldan, mülkten feragat etmek. Affetmekle hibe etmenin müşterek hareket noktası öfke, nefret, kin, şiddetten nefisten arınarak Allah rızası yoluna yönelmektir. Bu öyle pek de kolay bir iş değildir. Örneğin bize karşı bir şey yapıldığında hemen tepki gösteririz. Affetmekte bile affedersek tekrar yapar deriz. Korktu sanırlar deriz. Bir konuda yardım istendiğinde çoğu kez içimizden yapayım deriz ama tereddütlerimiz de olur. Gönlümüzle nefsimiz kavga eder” dedi.