×
"Daha Güzel Bir Bolu İçin"
Bolu Bağışçılar Vakfı Marmara Üniversitesi’nde ders konusu oldu

Marmara Üniversitesi Toplumsal Projeleri Uygulama ve Yönetimi Yüksek Lisans Programı 1.sınıf öğrencilerinin bu haftaki ders konusu Bolu Bağışçılar Vakfı idi.

Türkiye’deki tek örnek model olarak kurulan ve diğer tüm STK çalışma yapılarından farklı olan Bolu Bağışçılar Vakfı’nı daha iyi tanıyabilmek için, Vakıf Genel Sekreteri Öznur AKKAYA “Başarılı Örnek Modeller ve Sosyal Girişimcilik” derslerinde konuşma yapmak üzere davet edildi.

Yaklaşık 4 saat öğrencilerle bir arada olan AKKAYA, Bolu Bağışçılar Vakfı’nın yapısı ve neden Ülke’deki tek örnek olarak adlandırıldığını açıklarken ” Bizi farklı kılan sadece şahıs/şirket vakfı olmayışımız veya Sivil Toplum Kurumlarına karşılıksız hibe vermemiz değil en temel misyonlarımızdan biri de değerli büyüğümüz İzzet BAYSAL’ın ışığı önderliğinde hayırseverlik, bağışçılık kültürünü geliştirmektir” dedi.

Soru cevap şeklinde devam eden seminerde sadece vakıf çalışmaları değil Bolu’da Sivil Toplum’un genel durumu ve Kamu ile işbirlikleri de irdelendi. Öğrenciler Bolu’yu bu konuda çok şanslı görürken özellikle Sivil Toplum, Özel Sektör ve Kamu işbirliklerine yönelik başka şehirlerde de uygulanabilir örnek pilot projelerin olması ayrıca ilgilerini çekti.

Ders sonunda bir teşekkür konuşması yapan AKKAYA “Öncelikle Başarılı örnek model olarak değerlendirip ders konusu dahilinde beni davet eden İnal Aydınoğlu hocama; Türkiye'de ilk defa bir üniversitede "Sivil Toplum Kuruluşları Uygulama Enstitüsü" açılmasına ön ayak olduğu için bir sivil toplum çalışanı olarak teşekkür ediyorum, ayrıca yazdığı kitapları imzalayıp takdim ettiği için ayrıca teşekkür ediyorum. Kendisi de hem Marmara üniversitesi hem de başka üniversitelerde Başarılı Gönüllü Projeler ve Sosyal Girişimcilik dersleri veren Sayın İnal Aydınoğlu başta olmak üzere beni bugün uzun süre pür dikkat dinleyen ve aktif katılımlarıyla ayrıca mutlu eden öğrenci arkadaşlarıma da çok teşekkür ediyorum. Çalışmalarımızın il dışından da bilinmesi, takip edilmesi ve 81 ilde vakıf modelimizin uygulanması gerekliliğinin söylenmesi Vakfım nezdinde ayrıca beni çok memnun etti” dedi.