×
"Daha Güzel Bir Bolu İçin"
“Bilinçli Adımlar, Gerçek Kazanımlar” Projesi

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Doğu Marmara Kent Konseyleri iş birliği ağı kapsamında 12 Eylül ve 18 Kasım 2011 tarihleri arasında yapılan “Yeşil Bir İz Bırak; Çevresel Sürdürülebilirliğin Sağlanması” konulu proje yarışmasında hibe desteği almaya hak kazandı. Ortağı olduğumuz proje’nin sunumu yapılarak kamuoyu ile paylaşıldı.

Hibe desteği alan projenin tanıtımı Bolu Belediyesi Meclis Salonunda yapıldı. Programın sunumunu Mustafa Namdar yaptı. Namdar sunumu sırasında Bolu Belediyesinin alt yapı çalışmalarına değindi ve atık yağların alt yapıya verdiği zararı örnekler vererek aktardı. Programda ilk olarak Bolu Bağışçılar Vakfı adına Ahmet Özmen bir konuşma yaptı. Özmen, Bolu Bağışçılar Vakfı’nın kuruluşundan ve kuruluş amacından bahsederek başladığı konuşmasında şunları söyledi. Bu projenin ortağı olmaktan son derece mutluyuz. Çünkü, çocuklarla başlayan bir konu ve iyi sonuç alındığını düşünüyorum. Uzun vadeli olarak ortaya konulan bu projeyi çok önemsiyoruz ve destekliyoruz. Bundan sonra da üzerimize düşenleri yapmaya devam edeceğiz.

Özmen’in ardından Kent Konseyi Başkanı Turgut Kalaycıoğlu söz aldı. Kalaycıoğlu yaptığı konuşmada şunları kaydetti: Bu proje benden önceki yönetim kurulu tarafından başlatılmış. Önce onlara teşekkür ediyorum. Artık Kent Konseyi, Bolu’nun tamamı ile işbirliği yapan, ilin tüm konuları ile ilgilenen bir kurumuz. Bu çok özel proje, çevre bilincine duyarlılık açısından bizim çok önemsediğimiz bir proje. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise yaptığı konuşmada çevre bilincinin oluşturulmasının önemine ve gelişmiş ülkelerde ki duyarlılığa değindi. İl MilliEğitim Müdür Yardımcısı Zekeriya ÜNALAN yaptığı konuşmada Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ellerinden gelen yardımı yapacaklarını ifade etti.

Hibe desteği almaya hak kazanan proje hakkında basına dağıtılan bilgi notunda ise şu bilgilere yer verildi:
Proje Sahibi: Bolu kent Konseyi,
Proje Yürütücüsü:Bolu kent Konseyi,
Proje Ortakları:Bolu Belediye Başkanlığı,İl Özel İdaresi,İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü,Bolu Bağışçılar Vakfı,
Proje Bütçesi:9.404,00 TL.
Proje Konusu:İlimizde bulunan İlköğretim Okullarındaki öğrencilerin çevresel kirliliği ve ekonomik kayıpları önleyici tedbir olarak BİTKİSEL ATIK YAĞLARIN GERİ KAZANIMI konusunda bilinç düzeylerini artırmak, bu konuda uygulamaya geçmelerini sağlamak ve teşvik edici ortamları hazırlayarak geri kazanımını, çevresel ve ekonomik kazanımı sürekli hale getirmek.
Proje Süresi:2 Ay
Proje yürütücüsü Bolu kent Konseyi ve proje ortakları Bolu belediyesi,İl özel İdaresi,İl çevre ve Şehircilik Müdürlüğü,Bolu Bağışçılar Vakfı iş birliği ile hazırlanan ve ilimizde bitkisel atık yağların çevresel zararlarının önüne geçilmesi ve atık yağların toplanması ana temalı “Bilinçli adımlar,Gerçek Kazanımlar” projesi Doğu Marmara kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından Doğu Marmara kent Konseyleri İş Birliği Ağı kapsamında 12 Eylül ve 18 kasım 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Yeşil Bir İz Bırak;Çevresel Sürdürülebilirliğin Sağlanması” konulu proje yarışmasında hibe desteği almaya hak kazanmıştır. Bu proje kapsamında ilimizdeki mahalle muhtarlıkları atık yağ toplama noktalarına dönüştürülecek, ilköğretim öğrencilerine yönelik “Atık Yağını Getir, Arkadaşını Sinemaya Götür” kampanyası düzenlenecek, konferans ve tiyatro gösterimi faaliyetleri gerçekleştirilecek. Unutmayalım ki; 1 tl atık yağ 1 milyon litre içme suyunu kirletebilmektedir.Kullanılmış bitkisel atık yağlar evsel atık su kirliliğinin % 25’ini oluşturmaktadır.Kullanılmış yağlar lavobaya döküldüğü zaman dren sistemine sıvanır,kanalizasyon borusu içindeki atıkların yapışmasına ve zamanla borunun daralmasına neden olur.kanalizasyona dökülen atık yağlar diğer atıkları tutar ve kanalizasyon sisteminin kullanılamaz hale gelmesine sebep olurlar. Bu nedenle hem çevremize hem ekonomimize sahip çıkalım diyor ve projemizin amacına ulaşabilmesi için tüm halkımızın desteğini bekliyoruz.