Haberler

32 işadamını 'iş' değil, hayırseverlik buluşturdu

Değerli gazeteci Önay Yılmaz'ın, 13.05.2012 tarihli Milliyet gazetesindeki yazısı;

Yaşamında olduğu kadar ölümünden sonra da kurduğu İzzet Baysal Vakfı'yla başta Bolu olmak üzere ülkesine onlarca sayısız, çok değerli sosyal, bilimsel, kültürel ve sağlık hizmet binaları kazandıran İzzet Baysal'ın kentte bıraktığı en büyük miras, arkasından gelecek hayırsever işadamlarını da yetiştirmiş olması.


ÖNAY YILMAZ

Bolu'da İzzet Baysal'dan sonra yine hayırseverlerin kurduğu Bolu Bağışçılar Vakfı, şimdi Bolu'nun yaşam kalitesini yükseltmek, yaşanabilir kent olgusuna ulaştırmak için kolları sıvamış durumda. Bunun için okul öncesi eğitime önem veren ve projelere maddi destek sağlayan Vakıf, işadamı Şerafettin Erbayram öncülüğünde hareket ediyor.

Bolu'ya son olarak Milli Eğitim Bakanlığı, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile işbirliği yaparak, Okul Öncesi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi kazandıran, daha önce de Toplum Ruh Sağlığı Merkezi açan Bolu Bağışçılar Vakfı, bilinçli gübre kullanımı için toprak verimlilik envanteri ve atık yağ toplama projelerini uygulamaya soktu. Vakıf, birçok sosyal içerikli projeye de desteğini sürdürüyor.

Goji Berry'yi getirdi
"Biz Bolulu 32 işadamı biraraya geldik ve bu vakfı kurduk" diyen ziraat mühendisi kökenli işadamı Erbayram, Bolu'da yaptığı yatırımlarla ilklerin adamı olmuş. Bolu'da hindi eti üretimi yapan bir tesis kurarak Türkiye'ye tabaklanmış ilk hindi etini getirmiş. Erbayram, şimdilerde antioksidan değeri yüksek meyveler yetiştirmeye çalışıyor. Bunların başında Goji Berry meyvesi var.

Erbayram ayrıca kabuksuz kabak çekirdeği ürettiklerini belirterek, "Bu kabak türünü Avusturya'dan getirttik. Bolu'ya uyum sağladı. Şimdi yetiştirip piyasada satıyoruz." diye ekliyor.

Erbayram, "Biz hepimiz değerli büyüğümüz İzzet Baysal'ın izindeyiz. Onun bayrağını biz taşıyoruz. Ve sonra başkaları taşıyacak" diyor.
İzzet Baysal, tüm varlığını 1986'da kurduğu vakfa vasiyet ederek, eğitim-sağlık alanlarında 2012 yılı itibariyle rayiç değeri 320 milyon TL'yi aşan yatırımları başlatarak Boluların örnek aldığı bir isim oldu. Kurduğu üniversite ve Bolu'ya kazandırdığı 120'nin üzerinde eğitim-sağlık tesisleri bu örneğin en temel öğeleri durumunda.

ÖNAY YILMAZ